Пробіотики: нова мода чи наукове відкриття?

Пробіотики: нова мода чи наукове відкриття?

Здоровий мікробіом та практичні рекомендації

Розберемося, навіщо потрібні пробіотики, кому вони підходять і як правильно відновити мікробіом шкіри.

Останні десятиліття дослідники багатьох країн світу займалися вивченням мікрофлори людського організму. Спочатку йшлося переважно про «населення» кишечника, але пізніше виявилося, що деякі види бактерій, вірусів та грибків здатні жити і там, де раніше середовище вважалося стерильним. Через деякий час вчені дотяглися і до шкіри, де на них чекали дивовижні відкриття.

Мікрофлора та мікрофауна шкіри

З'ясувалося, що вага різних мікроорганізмів, що живуть усередині та зовні людини, становить близько 3-4%, тобто у жінки, яка важить 60-65 кг, близько 2 кг ваги це бактерії. Фактично ця спільнота мікроорганізмів є окремим органом, який взаємодіє (а іноді, судячи з усього, навіть управляє) іншими органами та системами організму. Навіть слово «мікрофлора» зараз практично вийшло з вживання, оскільки виявилося, що, окрім флори, участь бере і фауна, зокрема деякі мікрокліщі типу демодексу, присутність якого на шкірі зараз вважається варіантом норми. Новий термін, який використовується сьогодні повсюдно - мікробіом або мікробіот (у російськомовному просторі чомусь став поширюватися термін «мікробіота», що досить кумедно, оскільки мікробіота – це хвойний чагарник сімейства кипарисових).

Нещодавно було запропоновано внести зміни і до визначення структури епідермісу і замість звичних нам п'яти шарів (базальний, шипуватий, зернистий, блискучий, роговий) розглядати шість, додавши до відомих нам ще один поверхневий мікробний, або stratum microbium. Ця пропозиція не позбавлена ​​сенсу, оскільки функціонування та підтримання здоров'я шкіри людини неможливо розглядати у відриві від мікробіоми – людей зі стерильною шкірою не існує.

На сьогодні встановлено, що мікробіом шкіри людини взаємодіє з іншими шарами епідермісу, стан мікробіома впливає на стан клітин епідермісу та дерми, а також на процеси, що відбуваються у шкірі. Зокрема – швидкість оновлення епідермісу, підтримання гідроліпідної мантії шкіри, утримання вологи у поверхневих шарах, активність запалення, процеси тканинного дихання, синтезу та деструкції структурних елементів. Якщо говорити простіше, вченим поки що не вдалося знайти процеси, які вільні від впливу мікробіома – так чи інакше, все, що відбувається зі шкірою, перебуває у певній залежності від того, як живеться на її поверхні флорі й фауні.

Ще один важливий факт: мікробіом людини досить стабільний, при цьому має певні особливості, які, мабуть, залежать від певних генетичних особливостей більшою мірою, ніж від зовнішніх факторів. Дослідники з подивом виявили, що характерні особливості мікробіома можна виявити у родичів різного віку, які живуть у різних кліматичних умовах та рідко зустрічаються один з одним. Ці особливості зберігалися протягом десяти років спостережень, незалежно від зміни віку і способу життя досліджуваних людей, тобто мали високу стабільність.

З урахуванням результатів досліджень

Що це означає із практичної точки зору? Насамперед це означає, що ми багато в чому помилялися раніше. Косметологи (і дерматологи) при лікуванні запальних захворювань виходили з того, що для успішної терапії необхідне знищення хвороботворних бактерій, і використовували для цього різноманітні антисептичні засоби: від спиртових розчинів до антибіотиків. У догляді за шкірою та гігієнічному догляді за тілом, особливо за руками, була прийнята концепція «бактеріальної чистоти», для чого використовувалися різні антибактеріальні інгредієнти у складі засобів для догляду. При проведенні процедур, що передбачають руйнування рогового та глибших шарів епідермісу (хімічні пілінги, дермабразія тощо), використовувалися засоби для захисту від бактеріального забруднення, антисептики й оклюзійні засоби з метою профілактики вторинної інфекції та відновлення захисної функції шкіри. Це все могло бути правильним, якби флора та фауна не були нам потрібні, але без них наша шкіра не може існувати. З урахуванням ролі мікробіома, як виявилася, у підтримці здоров'я шкіри, ми зобов'язані змінити підхід до щоденного догляду так само, як і до терапії деяких порушень і захворювань.

На сьогодні є докази того, що зміна характеристик мікробіома та переважання тієї чи іншої патогенної флори або навіть просто порушення співвідношення певних видів бактерій та інших складових (мікробіом може включати сотні й тисячі різних мікроорганізмів) відіграє роль у розвитку таких захворювань і станів шкіри:

  • акне;
  • розацеа;
  • гіперчутливість;
  • сухість;
  • постійна еритема;
  • диспігментози (різні види порушень пігментації);
  • гіперкератоз;
  • екзема та екземоподібні стани;
  • свербіж незрозумілого походження.

Крім того, існує висока ймовірність, що зміни мікробіоми мають значення і для розвитку хронічних захворювань шкіри, у тому числі вроджених: псоріазу, нейродерміту, іхтіозу та деяких інших.

Здоровий мікробіом та практичні рекомендації

Для відновлення мікробіома (у деяких дослідженнях пропонується термін «екофлора шкіри») пропонується використовувати пребіотики та пробіотики. Назва створена з урахуванням грецького слова bios – життя. Пробіотики – «за життя», пребіотики – «переджиття». Пробіотики – це бактеріальні комплекси, що включають до складу певних видів бактерій, які є благотворними для шкіри. При нанесенні на шкіру вони мають теоретично розмножуватися і витісняти патогенну флору, таким чином сприяючи відтворенню здорового мікробіома. Насправді ж цього досить складно досягти. Одна з причин – різноманіття бактеріальних та інших культур, інша – те, що спостерігаються виражені індивідуальні відмінності. І якщо в однієї людини певні пробіотики можуть спричинити ефект, в іншої цього ефекту може бути. Крім того, збереження живих бактеріальних культур у складі косметичного засобу є досить складним технічним завданням. «Живий йогурт» зберігається всього кілька днів, але для індустрії косметики це неможливо – шлях від лабораторії до полиці в магазині займає набагато більше часу.

Пребіотики – найпростіше та універсальне рішення. Як пребіотик використовуються речовини, які можуть бути поживним субстратом для благотворних бактерій і при цьому перешкоджати розмноженню патогенних бактерій або навіть бути токсичним для них. Такі речовини набагато легше додати до складу косметичних засобів, оскільки вони не є бактеріями і, відповідно, не потребують особливих умов підтримки життя.

Однак для того, щоб пребіотики були ефективними і їх можна було використовувати для відновлення та покращення стану шкіри, необхідно відмовитися від певних засобів у щоденному догляді, які для багатьох людей, особливо тих, хто страждає від акне, хронічних запальних станів та розацеа, є звичними. Оскільки ідея «очищення та дезінфекції» шкіри повністю суперечить концепції терапії пребіотиками, необхідно відмовитися від:

  • використання будь-яких антисептичних та дезінфікуючих засобів очищення шкіри, у тому числі антибактеріального мила, гелів, пінок та кремів (до речі, багато антибактеріальних засобів очищення, включаючи популярне мило, були заборонені FDA наприкінці минулого року);
  • використання засобів, що містять антибіотики й антибактеріальні інгредієнти для щоденного догляду;
  • використання засобів, що містять значні концентрації фруктових кислот для очищення та догляду за шкірою;
  • використання засобів, що містять ретинол і його похідні, що мають виражену оновлюючу та антибактеріальну дію.

Фактично оптимальною стратегією при використанні пребіотиків та пробіотиків є використання м'яких гіпоалергенних засобів для очищення шкіри та достатньо нейтральних поживних і зволожувальних засобів для щоденного догляду. Решту мають зробити «добрі бактерії».​

У здоровому стані шкіри, при збереженні та збалансованому мікробіомі, шкірі властивий здоровий, сяйливий вигляд, зовнішні ознаки віку (зморшки, нерівність текстури шкіри, порушення пігментації) виражені помітно менше, ніж при порушеннях стану мікробіома. Захисна функція рогового шару шкіри в такій ситуації не тільки оптимальна, але ще й можливе досить швидке та самостійне її відновлення після пошкодження. Крім того, при здоровому мікробіомі шкіра не схильна до запалень, не розвивається підвищена чутливість і схильність до еритеми.

Важливі висновки

Отже, якщо резюмувати, то кому необхідний догляд за шкірою на основі пребіотиків та пробіотиків?

  • Людям, які страждають на розацеа, акне та хронічні захворювання шкіри.
  • Людям з гіперчутливою та чутливою шкірою.
  • При порушеннях пігментації.
  • При сухості й схильності до лущення шкіри.
  • У період підготовки до проведення хімічних пілінгів, дермабразії й лазерних процедур (4-6 тижнів).
  • У період відновлення після хімічних пілінгів, дермабразії та лазерних процедур (6-10 тижнів).
  • При витонченій і травмованій шкірі.

Які основні правила використання засобів із пребіотиками та пробіотиками?

  • Регулярне використання засобів, нанесення не менше ніж 2 рази на день.
  • Досить тривале використання – позитивні зміни шкіри можуть спостерігатися вже через кілька днів після початку терапії, але курс має бути досить тривалим, не менше ніж 4-6 тижнів.
  • Виключити одночасне використання будь-яких антибактеріальних та антисептичних засобів, у тому числі точкове.
  • Уникати занадто активної ексфоліації під час терапії.

Post scriptum

Можу сказати від себе особисто, що досить багато років з цікавістю стежу за дослідженнями в цій галузі та підтримую сучасний підхід до терапії перелічених вище порушень. У 2013 році нашій лабораторії вдалося створити засіб на основі пробіотика Bioecolia, який у листопаді 2013 року вийшов на ринок як активний засіб для професійної процедури в терапії акне й розацеа, а також засоби для самостійного догляду за шкірою. Професійна програма Еу-Себ (Eu – «хороший» у перекладі з грецької) стала одним із бестселерів, косметологи використовують її в клінічній практиці дуже широко не тільки для лікування акне, але й у терапії «складних пацієнтів», у тому числі при дерматозах і гіперчутливості шкіри, для відновлення після травматичних процедур та для підтримки спокійного й здорового стану шкіри. Концентрат Еу-Себ для домашнього використання також популярний, у тому числі як засіб мандрівника – навіть за різкої зміни клімату, якості води, повітря тощо він сприяє підтримці нормального стану шкіри.

______________________________________________

Автор статті - Тійна Орасмяе-Медер

онлайн-ресур  - pro.bhub.com.ua 

Кошик (${ cart.item_count })